Eva Kostolányiová

Obrázok zosnulého: "Eva Kostolányiová, 1942 - 1975"
Narodenie: Trnava, 2. 11. 1942 Úmrtie: Bratislava, 3. 10. 1975
 

speváčka

 


Životopis

Pochádzala z veľmi skromnej rodiny, kde rodičia pracovali ako robotníci v trnavskom cukrovare. Rodičom sa narodilo trinásť detí, no prežili štyria chlapci a štyri dievčatá. Hudobné nadanie zdedila po otcovi, ktorý spieval, tancoval a hrával na harmonike.
V roku 1965 sa vydala za tanečníka Jána Kostolányiho, no po siedmich rokoch sa s ním rozviedla. Jej druhým partnerom a snúbencom bol hudobník Andrej Šebo, ktorý viedol jej sprievodnú skupinu  Hej.

Eva bola vari najpopulárnejšia a najšarmantnejšia interprétka slovenskej až československej populárnej hudby.

Po skončení základnej školy pracovala v mäsokombináte, no popri zamestnaní súkromne navštevovala hodiny spevu. Ako štrnásťročná zažiarila na konkurze do súboru SĽUK, kde očarila pohybovým nadaním, zvučným hlasom, strhujúcou sebaprezentáciou a nekonečnou energiou, ktorá bola pre ňu príznačná. V roku 1958 sa stala tanečníčkou v SĽUKu. 

Od roku 1960 účinkovala vo Vojenskom umeleckom súbore kapitána Nálepku.

V rokoch 1967 – 1968 bola speváčkou Mestského domu kultúry a osvety v Bratislave.
A v roku 1967 vystupovala ako sólistka Tatra revue v Bratislave, kde dostala prezývku "slovenská Twiggy".
Od roku 1968 pôsobila ako umelkyňa v slobodnom povolaní.
Najskôr vystupovala s kapelou Ľuba Beláka, potom účinkovala ako speváčka v orchestri Braňa Hronca. S ním sa zúčastnila na mnohých vystúpeniach doma aj v SRN, Švédsku a Švajčiarsku. Neskôr spievala so skupinou Modus.

So svojou vlastnou skupinou Hej bola na vystúpeniach v Bulharsku, Poľsku, Sovietskom zväze a na Kube. Spievala najmä lyrické a melodické piesne. Boli hrané v Slovenskom rozhlase aj v Slovenskej televízií, kde sa uviedla programom Vyberte si pesničku. Do povedomia ľudí sa dostala v roku 1969 v Malej televíznej hitparáde s piesňou Bábika a Poď so mnou, ktorá bola jej prvým hitom.

V rozhlase nahrala približne 140 nahrávok, v roku 2002 vyšlo CD Zlatý kľúč /Slovenský rozhlas/, na ktorom sa nachádza aj speváčkina posledná nahrávka More lásky a tiež pôvodne zakázaná pieseň Kade chodieva láska.

V roku 1972 si zahrala hlavnú úlohu Nitušky v televíznej úprave operety Mam´zelle Nitouche.

V roku 1973 naspievala slovenskú verziu titulnej piesne do rovnomenného amerického kultového filmu „Pánu učiteľovi z lásky“ /To Sir, with Love/.

K jej najväčším hitom patria piesne ako Bábika, Poď so mnou, Až bude pokosená tráva, Keď si sám, Iba básnik, Dobré ráno, želám, Slepá láska, Neplač viac, Kade chodieva láska, Smoliar či Haló tam – spolu s Michalom Dočolomanským, Cítiš, krúti sa zem spolu s Petrom Vaškom. Jej poslednou piesňou, ktorú naspievala v auguste 1975, je More lásky. Originál piesne naspievala Berta Ambrož pod názvom Ša-ba-ba v roku 1974. 

Na Bratislavskej lýre v roku 1973 získala striebornú lýru za dueto Chvála humoru s Karolom Duchoňom.
O rok neskôr /1974/ vybojovala bronzovú lýru za pieseň Dobré ráno želám.
V roku 1975 vyhrala súťaž Vyberte si pesničku s piesňou Výlety.
Zúčastnila sa tiež na medzinárodnom festivale populárnej hudby v írskom Castelbare, kde získala 4.cenu za pieseň Tečie voda.
 



Stáhněte si aplikáciu na Google play

Spomienky (fotky, video, texty)

Spomienky

Pridať spomienku

spomienky na Evu Kostolányiovú

A P 05.05. 2015 (13:28)

Evin život v skratke

SĽUK, Orchester Braňa Hronca, Modus, HEJ

Michal Detko 15.08. 2024 (13:15)

Talentové skúšky do SĽUKu mali veľmi prísne kritéria, nakoľko neexistovala škola, ktorá by dodávala hotových scénických tanečníkov ľudového tanca. 
Eva na talentovkách zaujala svojou bezprostrednosťou a jedinečným rytmom. Veľmi dobre sa jej darilo na prvý raz zopakovať rytmické vzorce a pohybové kreácie. Ukázala eleganciu a dynamiku jej pohybu.
Eva mala obrovský talent a tanečné variácie zvládala na prvý raz ľahučko a elegantne. Tento talent jej spolu s jej usilovnosťou priniesli po roku pôsobenia v SĽUKu výsledok v podobe sóla vo veľkom tanečnom obraze Goralská Krčma. Všetko od choreografa zvládala na prvýkrát a častokrát stála vedľa neho.
Na skúškach sa vyžadoval aj spev ľudovej piesne, čím si ju členovia komisie zapamätali ako zázrak. Mala výbornú tanečnú a hudobnú pamäť.

Po účinkovaní v SĽUKu neskôr nasledovalo spevácke účinkovanie  v orchestri Braňa Hronca. Neskôr spievala so skupinou Modus.
A svoj sen si splnila založením vlastnej skupiny HEJ /1975/.

 


 

1973

Michal Detko 15.08. 2024 (13:15)

V roku 1973 sa konal v meste Castlebar v Írsku medzinárodný piesňový festival. Usporiadatelia si naň vyžiadali aj príspevky zo Slovenska. Boli teda poslané dve piesne, a to Kraj, z ktorého prichádzam, ktorú spieval Vlado Oravec a pieseň Voda tečie, ktorú spievala Eva Kostolányiová.

Celkovo prišlo do tejto pesničkovej súťaže asi tisíc pesničiek z 39 krajín. Porota nakoniec vybrala 45 pesničiek z 13 krajín a medzi nimi boli obe slovenské pesničky. 
A tak Eva Kostolányiová spolu s Vladom Oravcom aj textárom Alexandrom Karšayom cestovala do Írska. Získala tam štvrtú cenu.

Roky 1972 a 1973 sú vrcholom Evinej speváckej kariéry - počet predaných singlov, jej prvá vlastná LP platňa a viac ako 60 nahrávok za dva roky. Taktiež úspechy v súťažiach, v televíznych a rozhlasových rebríčkoch či v anketách časopisov.

1972

Michal Detko 15.08. 2024 (13:15)

Na jar 1972 vystupovala na slovenských pódiách s programom Ave Eva spolu s Evou Sepešiovou a skupinou Modus. Medzitým naspievala svoje prvé dueto s Petrom Vaškom Cítiš, krúti sa zem.

Zúčastnila sa piesňovej súťaže Detvianska ruža ´72 s piesňou Až bude pokosená tráva a súťaže Bratislavská lýra ´72, na ktorej spievala svoju pieseň Farebný sen a dueto Zmysel nemých slov s Ľubošom Novotným.

V lete 1972 zakložila svoju vlastnú skupinu s názvom HEJ

V lete sa ešte zúčastnila konkurzu na hlavnú úlohu v televíznom muzikáli Mam´zelle Nitouche, ktorú jednoznačne vyhrala a tak už od augusta 1972 nakrúcala. 
Muzikál mal premiéru na Silvestra 1972, mal obrovský úspech a rekordný počet repríz.

Dobré ráno želám

Michal Detko 15.08. 2024 (13:14)

S piesňou Dobré ráno želám získala Eva Kostolányiová na Bratislavskej lýre v roku 1974 tretie miesto.

Aj napriek zákernej chorobe vystupovala ešte niekoľko mesiacov pred smrťou.
Keď prišla o dlhé vlasy, s úsmevom povedala, že sa dala ostrihať, aby sa nezunovala fanúšikom.
A keď jej hormonálna liečba znížila hlas, prispôsobila tomu aj svoj repertoár.

 

Haló tam

Michal Detko 15.08. 2024 (13:14)

Haló tam - jeden z najväčších Eviných hitov, ktorý spolu s Michalom Dočolomanským spievali na vystúpeniach.

Dueto s Michalom Dočolomanským

Michal Detko 15.08. 2024 (13:14)

Piesne Smoliar a Haló tam, naspievané s Michalom Dočolomanským, patrili k jej najväčším hitom.

Smoliar vyradil z vtedajšej československej hitparády aj Karla Gotta a zdržal sa na prvom mieste. 

 

Dueto s Karolom Duchoňom

Michal Detko 15.08. 2024 (13:14)

S pesničkou Chvála humoru získala spolu s Karolom Duchoňom na Bratislavskej lýre v roku 1973 striebornú lýru. 

Eva Kostolányiová

Michal Detko 15.08. 2024 (13:14)

Eva Kostolányiová sa kedysi pre média vyjadrila, že chce, aby nej zostala dobre odvedená práca.
Povedala:
" Čo iné môžeme zanechať? Ja odídem mladá, ale moja generácia, ktorá ma pozná bude ešte dlho žiť. Ak po sebe zanechám dobre odvedenú prácu, v mojom prípade pesničky, mám nádej, že si ma budete aj po rokoch púšťať a počúvať a ja budem s vami žiť v spomienkach. A možno vám niektoré z vašich detí pri počutí mojej piesne položí otázku: Čo je to za speváčku? Ja ju počujem po prvý raz. Tak vás nepriamo, cez vaše deti, prinútim zaspomínať si na mňa... ."

Ďalej v hrobe

V tomto hrobe je k odpočinku uložený iba Kostolányiová Eva
Pridať zosnulého do hrobu

Nový cintorín

Detail cintorína:

Názov hrobu: Kostolányiová Eva

GPS hrobu:

48º 22' 55''
17º 34' 30''

Detail hrobu

QR kód profilu zosnulého

QR kód - Kostolányiová Eva, 1942 - 1975


Živá spomienka v mobile

Stáhněte si aplikáciu na Google play